ANDIMIZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından hukukta, dilde, eğitimde birlik sağlanması amacıyla devrimler birbiri ardına yaşama geçirilmişti. İlkede, ülküde birlik ruhunun gelecek nesillere taşınması gerekiyordu.   Bu açıdan 1932 yılında  MEBakanı Reşit Galip tarafından yazılan ve 1933 yılından itibaren ilkokullarda ve ortaokullarda  okutulan Öğrenci Andının büyük önem taşımaktadır.

Ancak iktidarın 2011-2015 yılları arasında uygulamakta olduğu ‘Çözüm Süreci’ nedeniyle Andımızın kaldırılmasına karar verildiği  ileri sürüldü. 8 Ekim 2013 tarihinde iktidar tarafından MEB Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı ve Andımızın okunmasına son verildi.

Bunun üzerine, Türk Eğitim-Sen, Yönetmelikte yapılan değişikliğin iptali için Danıştay’a dava açtı. Danıştay, 24 Nisan 2018 tarihli kararıyla  MEB yönetmeliğinde andımızın okunmasının kaldırılmasına ilişkin değişikliği iptal etti ve Yönetmelikte okullarda Andımızın okunmasına dair kural yeniden yürürlük kazandı.

Bu defa, Milli Eğitim Bakanlığı, dairenin bu kararını temyiz etti. Temyiz üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi. Kurul da Andımız ile ilgili nihai kararını 12 Mart 2021 günü verdi. Buna göre Danıştay, MEB’in itirazını oyçokluğuyla kabul ederek, Andımızın okullarda okutulmasını kaldıran Yönetmelik geçerli olacaktır, dedi.

12 Mart 2021 tarihli Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararı nedeniyle, artık okullarda Öğrenci Andı’nın okunmasını kaldıran yönetmelik uygulanmaya devam edecek. Bundan sonra Andımız okullarda okunamayacak. 

1997

Türk’üm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türk’üm diyene!

1924 Anayasasında da açık ifadelerle yer verilmiştir.

MADDE 88.-Türkiye ahâlisine din ve ırk farkı olmaksızın vatandaşlık itibâriyle (Türk) ıtlak olunur.

 

Önceki İçerikSoruyorum Online Paneli
Sonraki İçerikAHDT Kariyer Rehberi