İSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ

Bugün 10 Kasım

saat 9.05 geçe sirenler bir kez daha uyarıyor…

 Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir

tek kişiye bırakılamaz…”

 Cumhuriyetimizin kurucusu

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü

saygıyla anıyoruz

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 84. yıldönümünde basın açıklamasında bulundu. Moroğlu, ‘Cumhuriyetimizin kuruluş değerlerinden, ulusal egemenlikten, laiklikten, kadın erkek eşitliğinden geri adım atma girişimlerinin farkındayız. Bu gidişten kaygılıyız” vurgusu yaptı.

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, çağdaş ve uygar bir Türkiye hedefiyle Cumhuriyetimizin ilk yıllarında yaptığı devrimlerin ve kazandığımız hakların bilincindeyiz.

Ancak, ülkemizde son yıllarda eğitimde, yönetimde, ailede, siyasette Cumhuriyetimizin kuruluş değerlerinden, ulusal egemenlikten, laiklikten, kadın erkek eşitliğinden geri adım atma girişimlerinin farkındayız. Bu gidişten kaygılıyız.

Medeni Kanun başta olmak üzere Atatürk devrimleriyle kazandığımız eşit yurttaşlık hakkına, Cumhuriyetin bireyleri olarak sahip çıkmaya, laik demokratik Cumhuriyetimizi sonsuza dek korumaya kararlıyız.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği üyeleri olarak,

Atatürk devrimlerine, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, laikliğe sahip çıkmaya her zamandan daha fazla ihtiyaç olduğunu biliyoruz ve çizdiği aydınlık yol haritasını izleyerek mücadeleye devam diyoruz;

Atamızı, aramızdan ayrılışının 84. yılında bir kez daha saygıyla anıyoruz.

 

Nazan Moroğlu, İKKB Koordinatörü”                                                                 

Önceki İçerik‘Cumhuriyet Fazilettir’ Nazan Moroğlu, Cumhuriyet’in 99. yıldönümü için Le Monde Diplomatique’e yazdi
Sonraki İçerikULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ’NDEN ‘AKADEMİ ONUR ÖDÜLÜ’ ALAN NAZAN MOROĞLU: ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’