İBB Yerel Eşitlik Eylem Planı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Yerel Eşitlik Eylem Planı Protokolü” ile “Osmanlı İstanbul’unda Kadın” ve “Cumhuriyet İstanbul’unda Kadın” kitapları tanıtım toplantısı 7 Mart 2021 tarihinde Haliç Kongre Merkezinde yapıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin kesinlikle kurumsallaşması, yaygınlaşması ve sürdürülebilir olmasının önemine dikkat çekti.  İmamoğlu, “İstanbul Sözleşmesi’nin böylesi bir ortamda feshedilmesini de kınıyorum. Bu bir sözleşme karşıtlığını da anlamamız mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Nazan Moroğlu: “Kadın erkek eşitliği demokrasinin temel kriteri”

İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı, “Cumhuriyet İstanbul’unda Kadın”  kitabı  yazarlarından Nazan Moroğlu da Yerel Eşitlik Eylem Planının açıklandığı bugünün bir dönüm noktası olduğunu ve sadece İstanbul için değil, Türkiye için de yansımaları olacağını söyledi. Moroğlu, Kadın – erkek eşitliği ya da kadınların sorunu sadece kadının sorunu gibi görülüyor Türkiye’de. Oysa öyle değil değerli arkadaşlar. Kadın erkek eşitliği demokrasinin temel kriteri, sürdürülebilir kalkınmanın itici gücü. Bugün o adımın atıldığına tanık olmak, uzun yıllardır kadın hakları mücadelesi veren bir arkadaşınız olarak beni ne kadar mutlu etti tahmin edemezsiniz. Değerli Başkan’a, ekibine, bütün emek verenlere bir İstanbullu yurttaş olarak da ayrıca teşekkür ediyorumşeklinde konuştu.