Amasya Tamimi’nin 103. yılında 

İKKB’den ‘ulusal uyanış’ çağrısı

 

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Amasya Tamimi’nin 103. yılı nedeniyle vatandaşları ülkemizde yeniden aydınlık günlerin yaşanması inancıyla mücadeleye davet etti.

 

İKKB Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu, 22 Haziran 1919 tarihli Amasya Tamimi’nin “Türk Ulusu’nu, ulusal bağımsızlık ve kurtuluşa çağıran bir ulusal uyanış alarmı” olduğunu vurgulayarak, Amasya Tamimi’nde yer verilen ifadelerin adeta bugün için söylenmiş olduğunu belirtti.

 

Moroğlu, şunları söyledi:

“1919’da Türk ulusunu ulusal uyanışa çağıran Amasya Tamimi’nde yurdun bütünlüğünün, ulusun bağımsızlığının tehlikede olduğu söylenmektedir. İstanbul’daki hükûmetin üzerine aldığı sorumluluğun gereklerini yerine getiremediği belirtilmekte ve ulusun bağımsızlığını kurtaracak olanın yine ulusun azim ve kararlılığı olduğu vurgulanmaktadır. Bu sözler, adeta bugün için söylenmiştir.”

 

Moroğlu, açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

 

“Ne yazık ki bugün Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden geriye gidiş hızlanmış durumda. Demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü ve kadın erkek eşitliğinde geriye gidiş artmış halde. Aydınlık günlere bizi kavuşturacak olan, yine ulusun azim ve kararlılıkla verdiği mücadele olacaktır.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda kazanımlarımıza sahip çıkarak, ülkemizde yeniden aydınlık günlerin yaşanması umudu ve inancıyla mücadeleye devam diyoruz.”

Önceki İçerikİSTANBUL SÖZLEŞMESİ: HUKUKİ SÜREÇ
Sonraki İçerikBASIN AÇIKLAMASI – KABOTAJ KANUNU