BASIN AÇIKLAMASI

15 Temmuz’dan ders alınmalı

Laik demokratik Cumhuriyetimize sahip çıkılmalıdır

Altı yıl önce 15 Temmuz 2016 tarihinde, Anayasal düzenimize, demokrasimize karşı yapılan hunhar darbe girişiminden ders alınmalı, Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin laik demokratik hukuk devletinden sapmalara izin verilmemelidir.

Aslında, 15 Temmuz hain darbe girişiminin unutulmaması için, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmış ve 15 Temmuz günü “Demokrasi ve Millî Birlik Günü” adı altında resmî tatil ilan edilmiştir (RG. 29 Ekim 2016).

Cumhuriyet tarihimizi gelecek kuşakların anlamalarını, laik demokratik hukuk devletimize sahip çıkmalarını sağlamak amacıyla; özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı başta olmak üzere Ulusal Bayramlarımızı devlet – millet el ele özenle kutlamalıyız.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesi mücadelesinde şehit olanları ve gazileri saygıyla anıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sahip çıktığımızı; ülkemizi Atatürk ilke ve devrimlerinden, laik bilimsel eğitimden, demokrasinin temel kriteri olan kadın erkek eşitliğinden geriye götürecek her türlü girişime karşı mücadeleyi sürdürdüğümüzü kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyoruz.”

Nazan Moroğlu, İKKB Koordinatörü

Önceki İçerikBASIN AÇIKLAMASI – KABOTAJ KANUNU
Sonraki İçerikİKKB’DEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KARARINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI