BASIN AÇIKLAMASI                                                                       22 Haziran 2023

  

Amasya Tamimi’nin 104. yılında 

İKKB’den ‘ulusal uyanış’ çağrısı

 İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Amasya Tamimi’nin 104. yılı nedeniyle vatandaşları ülkemizde yeniden aydınlık günlerin yaşanması inancıyla mücadeleye davet etti.

İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu, 22 Haziran 1919 tarihli Amasya Tamimi’nin “Türk Ulusu’nu, ulusal bağımsızlık ve kurtuluşa çağıran bir ulusal uyanış alarmı” olduğunu vurgulayarak, Amasya Tamimi’nde yer verilen ifadelerin adeta bugün için söylenmiş olduğunu belirtti.

Moroğlu, şunları söyledi:

“1919’da Türk ulusunu ulusal uyanışa çağıran Amasya Tamimi’nde yurdun bütünlüğünün, ulusun bağımsızlığının tehlikede olduğu söylenmektedir. İstanbul’daki hükûmetin üzerine aldığı sorumluluğun gereklerini yerine getiremediği belirtilmekte ve ulusun bağımsızlığını kurtaracak olanın yine ulusun azim ve kararlılığı olduğu vurgulanmaktadır. Bu sözler, adeta bugün için söylenmiştir.”

Moroğlu, açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

“Ne yazık ki bugün Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden geriye gidiş hızlanmış durumda. Demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü ve kadın erkek eşitliğinde geriye gidiş artmış halde. Aydınlık günlere bizi kavuşturacak olan, yine ulusun azim ve kararlılıkla verdiği mücadele olacaktır.

“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır”

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda kazanımlarımıza sahip çıkarak, ülkemizde yeniden aydınlık günlerin yaşanması umudu ve inancıyla mücadeleye devam diyoruz.”

 Etkinlik video linki: https://www.youtube.com/watch?v=Sm-X48ThqU4&t=10s 

Önceki İçerikKurtuluşun ve Kuruluşun Simgesi: “19 Mayıs’ın Anlamı”
Sonraki İçerik10 Temmuz Dünya Hukuk Günü: “Demokrasinin temel kriteri, laiklik ve eşitliktir.”