98 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Cumhuriyeti ilan ettik ve 98 yıldır Cumhuriyetin ilke ve inkılaplarına sahip çıkmaya gayret etmekteyiz. Ancak bugün ulusal egemenlik temeline dayanan Cumhuriyetimizin tam bağımsızlık, laiklik, eşitlik, demokrasi, kadın erkek eşitliği, hukuk ve eğitim birliği ilkeleri yok sayılıyor. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) olarak bu geri adımlardan kaygı duyuyoruz. Kadınların kazanılmış haklarının yasa değişiklikleriyle geri alınmasından kaygılıyız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği aydınlık yolda ilerlemeye ve Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmaya kararlıyız. Medeni Kanun başta olmak üzere kazandığımız eşit yurttaşlık haklarımıza, birey olmanın onuruna her zaman sahip çıkacağız.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği üyeleri olarak umudumuzu hiçbir zaman yitirmeden, Atatürk ilke ve inkılaplarıyla çizilen yol haritamızı izlemeye, el ele vererek Cumhuriyetimize sahip çıkmaya ve çağdaş uygarlık hedefine ulaşana kadar mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız.

Tam bağımsızlık mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!

Nazan Moroğlu                                         

İKKB Koordinatörü 

 

 

Twitter: istkkb / https://twitter.com/istkkb

 

Önceki İçerikİSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ: ‘Kadın Üniversitesi mi? Artık yeter!’
Sonraki İçerikİstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Basın Açıklaması: Cumhuriyet Devrimlerinin Önemli Bir Halkası Harf Devrimi