Basın Açıklaması                                                                          28.10.2022

İSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ’NDEN (İKKB) 29 EKİM AÇIKLAMASI:

Cumhuriyetin temel ilkelerine ve kazanımlarımıza

sahip çıkmakta kararlıyız

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Cumhuriyetin 99. yılını kutladığı bir basın açıklaması paylaştı. İKKB Koordinatörü Av. Nazan Moroğlunun yaptığı açıklamada, Atatürk’ün önderliğinde başlayan büyük toplumsal dönüşümün temel ekseninde olan kadın erkek eşitliğikonusunda ne yazık ki Cumhuriyetin 100. yılına yaklaşırken geri adımlar atılmaktadır. Bu noktada Cumhuriyetin temel ilkelerine ve kazanılmış haklarımıza sahip çıkmaya kararlıyız” denildi.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu’nun yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“İKKB üyeleri olarak Cumhuriyetimizin 99. yılını kutluyor ve Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir özlem ve minnetle anıyoruz. Atatürk’ün önderliğinde başlayan büyük toplumsal dönüşümün temel ekseninde olan “kadın erkek eşitliği” konusunda ne yazık ki Cumhuriyetin 100. yılına yaklaşırken geri adımlar atılmaktadır. Bu noktada Cumhuriyetin temel ilkelerine ve kazanılmış haklarımıza sahip çıkmaya kararlıyız.

99. yılını kutladığımız ulusal egemenlik temeline dayanan Cumhuriyetimizde, tam bağımsızlık, laiklik, eşitlik, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği, hukuk birliği ve eğitim birliği ilkeleri son dönemde ihlal ediliyor.

Cumhuriyetimizin kuruluşunu izleyen ilk on yılda yapılan devrimlerle, toplumun her alanda çağdaş uygarlık düzeyine, ulaştırılması hedeflenmiş ve devletin laik hukuk temelinde yapılandırılması amaçlanmıştır.”

Kaygılıyız

“Bugün İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi ve yürürlüğe giren dezenformasyon yasası gibi gelişmelerden dolayı kaygılıyız.

Kadınların kazanılmış haklarının yasa değişiklikleriyle geri alınmasından kaygılıyız.

Ancak, Medeni Kanun başta olmak üzere kazandığımız eşit yurttaşlık haklarımıza, birey olmanın onuruna her zaman sahip çıkmaya kararlıyız.

Mücadeleye devam

“İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) üyeleri olarak umudumuzu hep canlı tutarak, Atatürk ilkeleriyle gelişerek ve hep daha ileri gittiğimiz bu yolda el ele Cumhuriyetimize sahip çıkmaya, demokrasi için mücadele etmeye devam ediyoruz.”

 

Önceki İçerik2023’TE DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINDA YER ALMANIN YOLU KADINLARI GÜÇLENDİRMEKTİR
Sonraki İçerik‘Cumhuriyet Fazilettir’ Nazan Moroğlu, Cumhuriyet’in 99. yıldönümü için Le Monde Diplomatique’e yazdi