Basın Bülteni                                                                                      22.10.2022

2023’TE DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINDA YER ALMANIN YOLU KADINLARI GÜÇLENDİRMEKTİR

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Satın Alma Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı. Kamu İhalelerinde İyileştirmeler Paneli’nde yaptığı konuşmada, kadınların kamu ihaleleri üzerinden pay almalarının desteklenmesi ve gerekli iyileştirmeler için hukuki açıdan yapılması gereken düzenlemeler hakkında konuştu.

Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Satın Alma Zirvesi kadın tedarikçilerin kamu ve özel sektör tedarik ağlarında daha fazla yer almasını sağlayarak kadınların ekonomik güçlenmesini desteklemek amacıyla, 21 Ekim Cuma günü İstanbul, Maslak’ta gerçekleşti. Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi öncülüğünde, KAGİDER ve Global Compact Network Türkiye ortaklığında gerçekleşen zirvede Av. Nazan Moroğlu, Kamu İhalelerinde İyileştirmeler Paneli’nde konuşmacı olarak yer aldı.

Av. Nazan Moroğlu konuşmasına başlarken 20. yılını kutlayan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) koordinatörlüğünde yürütülen projelerin, Kamu İhale Kanunu ve ilgili bazı kanunlarda kadınların desteklenmesi için gerekli olan yeni yasal düzenlemeleri ülke gündemine taşıdığını belirtti.

‘Kamu İhale Kanunu’nda dolaylı engelleyici hükümler bulunmaktadır’

Moroğlu panelde yaptığı konuşmada Anayasa’nın 10. maddesinde yer alan “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür, bu maksatla alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz” hükmünün üzerinde durarak, devletin kamu ihaleleri açısından kadın girişimcilere ihalelerde öncelik vermekle yükümlü olduğunu belirtti. Ayrıca bu açıdan artan rekabet ortamında kadın girişimcilerin kamu ihalelerine katılımlarının ve ihalelerden pay alımlarının özel olarak güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasını sonlandırırken ‘Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’te dünyanın en büyük on ekonomisi arasında yer almayı kendine hedef koyan ülkemiz, bu hedefe kadınları güçlendirerek ulaşabilecektir.’ mesajını paylaştı.

 

 

Önceki İçerik11 EKİM 2022 DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI “KIZ ÇOCUKLARI DİYOR Kİ: ŞİMDİ BİZİM ZAMANIMIZ, BİZİM HAKLARIMIZ, BİZİM GELECEĞİMİZ”
Sonraki İçerik‘Cumhuriyet’in temel ilkelerine ve kazanımlarımıza sahip çıkmakta kararlıyız’