Basın Açıklaması                                                                                  11.10.2022

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği

11 EKİM 2022 DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

“KIZ ÇOCUKLARI DİYOR Kİ: ŞİMDİ BİZİM ZAMANIMIZ,

BİZİM HAKLARIMIZ, BİZİM GELECEĞİMİZ”

 

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu, 11 Ekim 2022 Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle bir basın açıklaması yaptı. Moroğlu, açıklamasında iktidardan kız çocuklarının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceği için acilen atılmasını bekledikleri adımları sıraladı.

 

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu, 11 Ekim 2022 Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 19 Aralık 2011 tarihli toplantısında, “kız çocuklarının çocuk haklarından eşit olarak yararlanmadığı, onlara verilecek her desteğin kız çocuklarına karşı ayrımcılığı ve şiddeti önleyeceği, onları güçlendireceği ve bunun toplumsal açıdan yararı önemle vurgulanmış” ve 11 Ekim’lerin “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kabul edilmesine oybirliğiyle karar verilmişti.

2012 yılından beri 11 Ekim’ler, kız çocuklarının eğitim, sağlık, güvenlik, beslenme, gelişim gibi haklarını eşit olarak kullanması ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılık ve şiddete son verilmesi çağrılarının yapıldığı bir gündür.

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bir ana tema belirlenmektedir.

Bu yıl 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü ana teması ise “Şimdi Bizim Zamanımız, Bizim Haklarımız, Bizim Geleceğimiz” olarak duyuruldu.

‘Kız çocuklarına laik ve bilimsel temele dayalı kaliteli bir eğitim verilmeli’

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) olarak çocuklarımızın aydınlık geleceği, ülkemizin refahı için bugün derhal atılmasını beklediğimiz adımlar var:

  1. Her şeyden önce tüm çocuklara ve özellikle nüfusumuzun %29’u olan kız çocuklarına laik ve bilimsel temele dayalı kaliteli bir eğitim verilmesini
  2. Cinsiyete dayalı ayrımcılıkları kökleştirecek bilgilerin müfredattan çıkarılmasını; karma eğitimden ödün verilmemesini istiyoruz.
  3. Genç kuşakların fırsat ve cinsiyet eşitliği ilkesini sahiplenerek büyümesi, eğitim ve profesyonel hayatlarında kadınlara ve kız çocuklarına potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri eşit fırsatlar tanınabilmesi için, toplumsal cinsiyet eşitliğinin müfredata girmesini talep ediyoruz.
  4. Kız çocuklarının okullaşma oranını düşüren 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin acilen kaldırılmasını, kesintisiz temel eğitime geçilmesini istiyoruz.
  5. Son 6 yılda 230 bini aşmış olan çocuk evliliklerinin önlenmesini talep ediyoruz.
  6. Kız çocukların ihmal ve istismardan korunması için kararlı devlet politikaları uygulanmasını

 

 

Önceki İçerikDEVRİM YASAMIZ MEDENİ KANUN’UN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞİNİN 96. YILI: ‘Kadınları ve laik Cumhuriyeti savunan herkesi Medeni Kanunumuza sahip çıkmaya çağırıyoruz’
Sonraki İçerik2023’TE DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ ARASINDA YER ALMANIN YOLU KADINLARI GÜÇLENDİRMEKTİR