İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği

 EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR

HİÇBİR SURETTE, HİÇBİR KİŞİYE BIRAKILAMAZ

 Basın Bülteni

 

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Büyük Millet Meclisi, milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” iradesiyle Atatürk’ün öncülüğünde başlatılan tam Bağımsızlık Savaşını yönetmiş ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ilan etmiştir. 

1921 Anayasamızdan günümüze tüm AnayasalarımızdaEgemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir surette hiçbir kişiye bırakılamaz” hükmüne yer verilmiştir.

Ulusal egemenlik, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, laikliğin, insan haklarının, kadının insan haklarının ön koşuludur ve temel dayanağıdır, ihlal edilmesine asla geçit verilmemelidir.

1921 yılından itibaren Milli Bayram olarak kutlanan 23 Nisan’lar, Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edilmiştir. 27 Mayıs 1935 tarihinde 23 Nisan’ların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanılması kabul edilmiştir.

1979 yılının, UNESCO tarafından ‘Çocuk Yılı’ ilan edilmesiyle bu bayram, uluslararası nitelik kazanmıştır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve tüm insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak için her yıl ülkemizin farklı bir ilinde düzenlenmektedir.

Ancak, “Çocuklar Geleceğimizdir” denilmesi yetmez. Çocukların okul öncesi eğitimden başlayarak eşit fırsatlarla, laik bilimsel eğitim almalarının sağlanması; 4+4+4 kesintili uygulamadan geri dönülmesi; çocukların ihmal ve istismarının, çocuk yaşta evliliklerin, çocuk işçiler sorunlarının önlenmesi gerekir.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan “ulusal egemenliğin” göz ardı edilmesine neden olan, tüm yetkileri tek kişiye veren partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden geri dönülmesi için milletçe el ele mücadeleye devam diyoruz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

Nazan Moroğlu, İKKB Koordinatörü

Önceki İçerikLAİKLİK İLKESİ: Demokrasinin ve Kadın Haklarının Güvencesi
Sonraki İçerikYILMADAN MÜCADELENİN SONUCU: KADINLARIN “KADININ SOYADI” ZAFERİ