İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği

Basın Açıklaması

Sivas Katliamını Unutmadık, Unutulmayacak!

 

Bugün 2 Temmuz, tarihe Sivas Katliamı olarak geçen utanç verici olayın 26 yılı. Devlet kurumlarının ve yetkililerin gözü önünde saatlerce süren gerici ayaklanma ve otel kundaklama sonucu aralarında yazarların ve sanatçıların da bulunduğu 37 yurttaşımız diri diri yakılarak yaşamlarını yitirdı

Vicdanlarda derin bir utanç olarak iz bırakan bu olay bir insanlık suçudur. İnsanlığa karşı suçların vicdanen ve hukuken zamanaşımı yoktur.

Sivas Katliamı Yargı kararlarında da vurgulandığı üzere Laikliğe ve Cumhuriyet’e karşı sistemli bir başkaldırıdır. “Cumhuriyet burada kuruldu, burada bitecek” sloganları eşliğinde sürdürülmüş olan eylemler; aynı zamanda Türkiye’nin çağdaş dünyayla uyumuna vurulmuş büyük bir darbedir.

Sivas olayları, ülkemiz ve insanlık adına bir utançtır ve insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Yaşanan yangının üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, bu ateş yürekleri yakmaya devam etmektedir.

Cumhuriyetimize yönelik her türlü gerici saldırıdan kaygılıyız.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, çağdaş laik hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakta kararlıyız. Mücadeleye devam…

 

 

Nazan Moroğlu

İKKB Koordinatörü

Önceki İçerikAmasya Genelgesi’nin 100. Yılı
Sonraki İçerikKadın Üniversitesi Mi? Artık Yeter!