11 Ekim DÜNYA KIZ ÇOCUKLAR GÜNÜ

“Kız çocuklarının ve ülkemizin aydınlık geleceğinin anahtarı: laik bilimsel eğitim ve karma eğitimdirvazgeçilemez !!

11 Ekim’ler bir kutlama günü değil,  kız çocuklarının sorunlarını ve çözüm yollarını bir kez daha gündeme getirme günüdür…

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 19 Aralık 2011 tarihli toplantısında,

“kız çocuklarının çocuk haklarından eşit olarak yararlanmadığı, onlara  verilecek her desteğin kız çocuklarına karşı ayrımcılığı ve şiddeti önleyeceği, onları güçlendireceği ve bunun toplumsal açıdan yararı önemle vurgulanmış” ve 11 Ekim’lerin “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kabul edilmesine oybirliğiyle karar verilmişti.

2012 yılından beri 11 Ekim’ler, kız çocuklarının eğitim, sağlık, güvenlik, beslenme, gelişim gibi haklarını eşit olarak kullanması ve kız çocuklarına yönelik ayrımcılık ve şiddete son verilmesi çağrılarının yapıldığı bir gündür.

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl Dünya Kız Çocuklar Günü dolayısıyla bir özel tema belirlenmektedir.

2012 yılında ana tema olarak seçilen “Çocuk Evlilikler – Child Marriage” sorunu dünya gündemine taşınmış, çözüm yolları araştırılmıştır.

Sonraki yıllarda, Kız Çocuklarının Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar”; “Şiddet Döngüsünü Kırmak İçin Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi”; “2030 Vizyonu ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde Kız Çocukların Gücü”;Kriz dönemlerinde, öncesinde ve sonrasında kız çocuklarının güçlendirilmesi”; “Kız Çocukların henüz Yazılmamış ve Durdurulamaz Gücü”;  “benim sesim, bizim eşit geleceğimiz”; “dijital nesil, bizim nesil” ana başlıkları altında sorunlar, çözüm yolları ele alınmış, eylem planları hazırlanmıştır.

2023 yılında “Şimdi bizim zamanımız, bizim haklarımız, bizim geleceğimiz” “Our time is now—our rights, our future” ana temasıyla kız çocuklarının eğitimi başta olmak üzere her alanda güçlendirilmesi; ihmal ve istismardan korunması için eylem planları hazırlanmıştır.

Ancak, Türkiye’de eğitimden geri bırakılan kız çocukları, erken evliliklere zorlanmakta, çocuk yaşta anne olmakta, kendi geleceğini kendi kararıyla kuramamaktadır.

Resmi istatistik kurumu TÜİK’in verilerine göre 2022’de 720 bin kız çocuğunun okuldan ayrıldığı görülmektedir.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak çocuklarımızın ve ülkemizin aydınlık geleceği için tüm çocuklara ve özellikle kız çocuklarına laik ve bilimsel temele dayalı kaliteli bir eğitim verilmesini istiyoruz ve

– kız çocuklarının okullaşma oranını düşüren 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin kaldırılmasını, kesintisiz temel eğitime geçilmesini,

cinsiyete dayalı ayrımcılıkları kökleştirecek bilgilerin müfredattan çıkarılmasını;

karma eğitimden ödün verilmemesini,

– son 6 yılda 230 bini aşmış olan çocuk yaşta evliliklerinin önlenmesini,

– kız çocukların ihmal ve istismardan korunmasını ve

Cumhuriyetimizin 100. yılında kız çocuklarının özel olarak desteklenmesini; gelecek nesillerin çağdaş, laik ve bilimsel eğitime fırsat eşitliği ile erişebilmesi için kararlı bir devlet politikası uygulanmasını bekliyoruz.

Önceki İçerikCumhuriyetimizin 100 Yıllık Anayasal Düzeninde Çağdaşlaşma Adımları – Çağdaşlaşma Masalları
Sonraki İçerikAdalet Günlüğü’nün konukları avukatlar Nazan Moroğlu ile Berkay Çelen