İKKB Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Moroğlu, şiddetle mücadelenin gerekli yasa ve caydırıcı cezalarla önlenebileceğini ifade ettiği açıklamasında “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” vurgusu yaptı.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Şiddetin yalnızca fiziksel olmadığını psikolojik ve ekonomik gibi çeşitli biçimlerde ortaya çıkabileceğini belirten Moroğlu, şiddetin gerekli yasa ve caydırıcı cezaların uygulanmasıyla engellenebileceğini vurguladı.

‘Yaşadığımız kayıplar İstanbul Sözleşmesi’nin gerekliliğini gösteriyor’

Moroğlu, ‘’Dünyada ve Türkiye’de kadının özgürlüğüne, ifade hakkına, ekonomik varlığına ve dokunulmazlığına karşı baskı oluşturan her etken şiddettir. Şiddeti yalnızca fiziksel şiddetle tanımlamak toplumda kadının yalnızca cinsiyetinden dolayı maruz kaldığı diğer tüm baskıları görmezden gelmektir. İstanbul Sözleşmesi’nden ülkemizin imzasının çekilmesinden sonra yaşadığımız kayıplar bu uluslararası sözleşmenin ne kadar hayati olduğunu ne yazık ki bir kez daha göstermiştir. Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin, ayrmcılığın önlenmesinde, mağdurun korunmasında başta devlet olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara yükümlülük veren İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi.

 

Önceki İçerikPROF. DR. NERMİN ABADAN UNAT SAYGI SÖYLEŞİLERİ SERİSİ BAŞLIYOR
Sonraki İçerikİSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ KOORDİNATÖRÜ NAZAN MOROĞLU: ‘Medya şiddet, zorbalık ve ayrımcılığı özendirici yayın yapmamalı’