Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk tarihinin dönüm noktası” dediği Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Devletinin uluslararası alanda siyasal, hukuksal ve ekonomik ilişkilerinin eşitlik ve tam bağımsızlık temelinde yeniden düzenlendiği bir diplomasi zaferidir. Lozan’dan üç ay sonra 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti bu sağlam temellere dayanır.

Lozan bir eşitlik belgesidir. Müzakere masasına diğer devletlerle eşit konumda oturulmuş ve Barış antlaşması bu şekilde imzalanmıştır. Lozan bir siyasal bağımsızlık belgesidir. Türkiye’yi bağımsız bir devlet olarak tanıyan ve bunu uluslararası alanda tescil eden belgedir. Lozan ticari, mali ve ekonomik açıdan da bir bağımsızlık belgesidir. Lozan’da kapitülasyonlar kaldırılmıştır.

Bugün 24 Temmuz, Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından imzalanan bağımsızlık belgemiz Lozan Antlaşmasının 99. Yılı.

Sevr ve BOP haritalarına bakınca LOZAN’ın ülkemiz için önemi ve değeri  bir kez daha görülmektedir.

Günümüzde demokratik laik hukuk devletimize, kadın erkek eşitliğine yönelik her türlü geri adımlar karşısında tüm YURTTAŞLARI ELELE vermeye çağırıyor,

gerçek demokrasi için mücadeleye devam diyoruz.

 İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü: Nazan Moroğlu

Kadın Araştırmaları Derneği; İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi; Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği; Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu; TSKF Boğaziçi Şb.; Notre Dame De Sion’lular Derneği; Kadın Haklarını Koruma Derneği; Üniversiteliler Eğitim ve Kültür Vakfı; Çağdaş Anneler Derneği; Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği İstanbul Şb.;  FlorenceNightingaleHemş. Yüksek Okulu Mez. Der.; Türkiye Yardımsevenler  Derneği Beyoğlu Şb.; Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi; Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği; Şişli Kültür Sanat Derneği; İstanbul’u Sevenler Kültür Sanat Dayanışma Derneği; Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV); İstanbul Dayanışma Platformu ADD Gn. Merkez Danışma Kurulu;; İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği; Çocuk Gelinlere Son Grubu (ÇGSG); VATEV; Kadın ve Mücadele Derneği İstanbul Şubesi; CHP Kadın Kolları.

Önceki İçerikERZURUM KONGRESİ’NİN 103. YIL DÖNÜMÜ
Sonraki İçerikİstanbul Sözleşmesi 8 Yaşında: VAZGEÇMİYORUZ